Jag vet inte om det är straffbart att publicera domar mm men det borde det vara när man läser:
Om att lämna ut allmänna handlingar:
får dock lämnas ut endast om den person som hörs i upptagningen samtycker eller om det med hänsyn till upptagningens innehåll är uppenbart att utlämnandet av kopian inte innebär en kränkning av den hördas personliga integritet.
(30.3.2007/385)
Jag förstår det som att dokument som innehåller personuppgifter eller annat som kan vara kränkande får inte lämnas ut.
Personuppgifter ur en myndighets personregister får, om inte något annat särskilt bestäms i lag, lämnas ut i form av en kopia eller en utskrift eller i elektronisk form om mottagaren enligt bestämmelserna om skydd för personuppgifter har rätt att registrera och använda sådana personuppgifter.
Bara de som har fått rätt att behandla personuppgifter kan få ta del av andras personuppgifter. Alltså skulle Mrkol, Lexbase l och liknande inte få finnas i Finland.
Eftersom personuppgifter inte får lämnas ut kan de inte heller lämna ut dokument med personuppgifter i. De kan maska personuppgifter då kan de lämnas ut.
om obehörigt avslöjande av uppgifterna kan orsaka olägenheter för allmänna eller enskilda intressen
Även om innehållet kan orsaka olägenheter lämnas inte materialet ut.
handlingar som innehåller uppgifter om känsliga omständigheter som gäller privatlivet för någon som misstänks för ett brott, en målsägande eller någon annan som har samband med ett brottmål samt sådana handlingar som innehåller uppgifter om ett brottsoffer, om utlämnandet av uppgifter kränker offrets rättigheter, minnet av offret eller offrets närstående
De får inte lämna ut handlingar som är känsliga för privatlivet eller för någon som är misstänkt för brott eller för målsäganden osv.
handlingar som innehåller uppgifter om en persons politiska övertygelse eller uppgifter om åsikter som personen har uttalat privat eller uppgifter om någons levnadssätt, deltagande i föreningsverksamhet eller fritidssysselsättningar, familjeliv eller andra med dem jämförbara personliga förhållanden
Detta får inte heller lämnas ut av myndigheterna om det står i dokumenten någon begärt ut.
Finns en massa fler hinder att lämna ut dokument som också finns i Sverige.
Alla dokument är gratis att få ut men man måste betala för den tid som det tagit att hitta och framställa dokumenten så de kan lämnas ut.
I övrigt:
Brott mot kommunikationsfrid
1 a § (13.12.2013/879)
Den som i syfte att störa skickar meddelanden eller ringer till någon annan upprepade gånger så att gärningen är ägnad att orsaka denne betydande störning eller olägenhet, ska för brott mot kommunikationsfrid dömas till böter eller fängelse i högst sex månader
Posta mycket om samma person på nätet kan utgör brott mot kommunikationsfrid.
Olaga förföljelse
7 a § (13.12.2013/879)
Den som upprepade gånger hotar, följer efter, iakttar, eller kontaktar eller på något annat jämförbart sätt obehörigen förföljer någon annan så att förfarandet är ägnat att skapa rädsla eller ångest hos den som förföljs ska, om lika strängt eller strängare straff för gärningen inte föreskrivs någon annanstans i lag, för olaga förföljelse dömas till böter eller fängelse i högst två år.
Detta är Finlands lag mot stalking. Kan också tillämpas mot de som postar upprepade gånger på nätet om en enda person. De flesta trådar på Flashback handlar om att posta om en eller några personer.
Skydd för privatlivet
Vars och ens privatliv, heder och hemfrid är tryggade. Närmare bestämmelser om skydd för personuppgifter utfärdas genom lag.
Brev- och telefonhemligheten samt hemligheten i fråga om andra förtroliga meddelanden är okränkbar.
Genom lag kan föreskrivas om åtgärder som ingriper i hemfriden och som är nödvändiga för att de grundläggande fri- och rättigheterna skall kunna tryggas eller för att brott skall kunna utredas.
(5.10.2018/817)
Genom lag kan föreskrivas om sådana begränsningar i meddelandehemligheten som är nödvändiga vid utredning av brott som äventyrar individens eller samhällets säkerhet eller hemfriden, vid rättegång, vid säkerhetskontroll och under frihetsberövande samt för att inhämta information om militär verksamhet eller sådan annan verksamhet som allvarligt hotar den nationella säkerheten.
(5.10.2018/817)
Man får alltså inte kränka någon eller posta förtroliga samtal på nätet. Man får alltså inte lägga ut andras mejl offentligt eller ljuga om andra.
Rättsskydd
Var och en har rätt att på behörigt sätt och utan ogrundat dröjsmål få sin sak behandlad av en domstol eller någon annan myndighet som är behörig enligt lag samt att få ett beslut som gäller hans eller hennes rättigheter och skyldigheter behandlat vid domstol eller något annat oavhängigt rättskipningsorgan.
Offentligheten vid handläggningen, rätten att bli hörd, rätten att få motiverade beslut och rätten att söka ändring samt andra garantier för en rättvis rättegång och god förvaltning skall tryggas genom lag.
Alla brott skall ledas av en åklagare. I Finnland skall den enskilda inte behöva leda rättegångar själv om någon begått brott mot dem. I Sverige får man leda sådant själv om det är förtalsbrott.